0

مشاوره پایان نامه

پایان‌نامه (تز، رساله) نوشته‌ای است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی توسط دانشجو یا محقق، به‌عنوان یکی از شرایط واجد شرایط بودن وی در حضور تعدادی از اساتید در آن شاخه تحصیلی و تحقیقی ارائه می‌شود. موضوع انتخابی پایان‌نامه، معمولاً، اختصاصی و دارای برخی محدودیت ها است و تحقیق در مورد آن، در یک محدوده زمانی خاص و بر اساس روشی علمی صورت می گیرد. همین ویژگی، پایان‌نامه را به یک منبع اطلاعاتی ارزشمند و پربار برای علاقه‌مندان به آن زمینه ی تحقیقی تبدیل کرده است. پایان‌نامه‌ها معمولاً اساس تدوین مقاله‌ها یا کتاب‌های منتشر شده بعدی می‌شوند و تا آن زمان تنها مدرک در دسترس آن فعالیت علمی محسوب می‌شوند.


ضرورت نگارش پایان نامه


در مقاطع تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) کلیه رشته‌های دانشگاهی، نگارش و ارائه پایان نامه التزامی است. البته در دوره کارشناسی برخی رشته‌های فنی و هنری نیز دانشجو ملزم به تهیه پایان نامه تحصیلی است. در حوزه علوم پزشکی، برحسب مقطع تحصیلی، پایان‌نامه‌ها به سه گروه علوم پایه، عمومی (بالینی)، و تخصصی تقسیم می‌شوند. پایان‌نامه‌های پژوهشی متعلق به دوره‌های تحصیلات تکمیلی یکی از انواع منابع اطلاعاتی ردیف اول محسوب می‌شوند.

اهمیت:
پایان‌نامه‌ها را معمولاً از دو دیدگاه ارزیابی می‌کنند:
۱) به‌عنوان گامی ابتدایی و مقدمه ی تحقیقی جدّی و دارای نظم خاص در زمان‌بندی مشخص؛
۲) به عنوان یافته های نهایی تحقیقات یک دانشجو که در طول دوره تحصیل خود ارائه اده است.

دلایل اصلی تهیه پایان‌ نامه تحصیلی عبارتند از:
۱) آموزش روش‌شناسی تحقیق؛
۲) پیشرفت دیدگاه علمی؛
۳) کسب موفقیت و تجربه علمی در زمینه موضوعی خاص؛
۴) کسب مهارت برای مطالعه نقّادانه و موشکافانه؛
۵) بهره‌مندی از اطلاعات جدیدتر؛
۶) شرط لازم برای دریافت مدرک تحصیلی؛
۷) انتشار نتایج پایان نامه به‌شکل مقاله پژوهشی در مجلات علمی.
۸) آشنایی با ابزار و تکنیک ها در حوزه ی تحصیلی.
۹) راهنمای تحقیقات آینده در حوزه ی علمی مورد علاقه ی دانشجو.


استفاده از پایان‌نامه تابع شرایط ویژه‌ای است زیرا، از لحاظ حقوقی، تکثیر و نقل از پایان‌نامه‌های تحصیلی بدون اجازه از صاحبان اثر (دانشجو و استاد راهنما) مجاز نیست. طبق قانون واسپاری، نسخه‌های محدودی به دانشکده محل تحصیل و کتابخانه مربوط ارائه می‌شود و در کتابخانه‌ها نیز سعی شده است از پایان‌نامه‌ها فقط در حد مطالعه در محل و احیاناً معدودی نقل قول با ذکر منبع و یا استفاده از منابع و مراجع معرفی شده و نهایتاً روبرداشت چکیده پایان‌نامه‌ها استفاده شود.

چگونه پایان نامه کارشناسی ارشد خود را تنظیم نمائیم؟


امروزه با توجه به توسعه قابل اهمیت آموزش عالی در کشورمان ایران، به خصوص تحصیلات تکمیلی، بسیاری از دانشجویان این مقاطع برای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد و بعضا دکتری خود پریشان هستند و نقطه ی آغازین جهت شروع نگارش را نمی دانند و این امر موجب نگرانی فراوانی در آنها شده است.


در اینجا تجربیاتی اندک را که در طول سالهای تحصیل و تدریس خود در دانشگاه ها به دست آورده ام را در اختیار دانش پژوهان عزیز قرار می دهم. پیش از هر چیز لازم به ذکر است که در اکثر کشورهای دنیا، پایان نامه کارشناسی ارشد ارزش علمی چندانی ندارد. این مجموعه در واقع پلی است بین سرآغاز پژوهش تا رساله دکتری که در آن بحثی جدید و منحصر به خود پژوهشگر مطرح می شود.


یکی از اهداف نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد، این است که در این دوره دانشجو با اصول اولیه پژوهش و کار علمی آشنا بشود. بتواند منابع و مراجع را به طور صحیح و منظم جمع آوری کند و در مورد مناسب از آنها استفاده نماید. تعاریف اولیه و سیر تاریخی مسئله خود را بشناسد و آنها را فهرست نماید.

نحوه نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد


اولین گام جهت نگارش پایان نامه ارجاع دانشجو به استاد راهنمای خویش جهت تعیین موضوع مورد بررسی است. پس از آن شروع به مطالعه ی مقالات و کتاب ها در جوزه مورد بررسی است. بهتر است مقالات مورد استفاده در مجلات با اعتبار بین المللی به چاپ رسیده باشند که بار علمی آن ها فراوان بوده و بتوانند به دانشجو دیدگاه های جدید و اطلاعات نوین تر را ارائه دهند. برای مطالعه ی این مقالات ابتدا بهتر است دانشجو به عنوان و سپس چکیده مراجعه کرده و پس از اطمینان از کارآمد بودن مقاله در آن حوزه ی تحقیقی به دانلود مقاله مورد نظر بپردازد تا از متن کامل آن بهره مند گردد.


بعد از این مرحله دانشجو با توجه به بنیه علمی و البته علاقمندی های پژوهشی خود یکی یا احتمالا ۲ مقاله که کارهای موازی و نزدیک به هم را دنبال کرده اند، انتخاب می کند. کار بعد از این انتخاب آغاز می شود. اگر زبان انگلیسی شما (معمولا زبان مقالات بین المللی انگلیسی است) تا حدی خوب است، وقت خود را صرف این که مقاله را دقیقا ترجمه نماید و روی کاغذ بنویسید نکنید. این مرحله را تنها در صورت ضعیف بودن در بحث زبان انجام دهید.


سپس تعاریف اصلی مقاله را گرد آوری کرده به عنوان مثال در قسمتی از یک دفترچه یاداشت نمائید. نکته ای که در اینجا قابل ذکرمی باشد، این است که در اکثر مقالات، تنها یک یا ۲ منبع اصلی در قسمت مراجع مقاله موجود است که تعاریف و سیر کاری مقاله با توجه به آن انجام شده است. اگر شما بتوانید این منبع کلیدی را بیابید دیگر برای یافتن تعاریف اصلی کار پایان نامه خود هیچ نگرانی و کار سختی ندارید. تنها به این کتاب یا مقاله مراجعه کرده و تعاریف و نتایج قبلی را از روی آن می نویسید. خوشبختانه اکثر اساتید راهنمای ما در اکثر دانشگاههای کشور دارای این بنیه علمی تشخص کار اصلی(منبع اصلی) هستند. از آنها بخواهید که منبع اصلی را به شما معرفی نمایند.


بعد از جمع آوری این مباحث به قسمتهای اصلی مقاله رفته، تعاریف، قضایا و نتایج کار را به طور موشکافانه ای تحلیل و بررسی نمائید. این جزو اصلی ترین قسمتهای کار یک پایان نامه کارشناسی ارشد می باشد که روی این بخش نیز داوران خارجی که در حضور ایشان کار دفاع از پایان نامه انجام می شود، تاکید دارند و سئوالات از این قسمتها مطرح می شود. البته از قسمتهای ابتدایی نیز سئوالاتی مطرح خواهد شد. از مقالات مورد بررسی می توان در زمینه ی نگارش کلیات، پیشینه و حتی روش کار پایان نامه بهره برد.


پس از به دست آوردن اطلاعات و نگارش بخش های مقدمه و روش کار، آنالیزهای آماری انجام گرفته در مورد موضوع مورد نظر را گردهم آورده و هم بصورت نگارشی و هم با کمک جداول، نمودار ها و اشکال بخش نتایج را نگارش می کنید. توضیح کامل در مورد تک تک ستون های نمودارها، مقایسه ی سطح معناداری گروه ها و نام گذاری کامل در اشکال می تواند در زمان دفاع به شما کمک شایانی بنماید و به داوران محترم نشان دهد شما به طور حقیقی تسلط لازم را بر روی موضوع مورد بحث دارا می باشید.


اما به عقیده من کار نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد این روزها با توجه به حجم زیاد کارهای قبلی انجام شده و کثرت کتابهای الکترونیکی، فرایندی بسیار ساده است و شما نباید هیچ نگرانی در این زمینه داشته باشید. به عنوان مثال می توانید به کتابخانه دانشگاه خود مراجعه نمائید و بسیاری از تعاریف اولیه را از روی پایان نامه های قبلی کار شده بنویسید. تنها دقت کنید که مراجع و منابع این تعاریف را هم یاداشت نمائید چون از شما سئوال خواهد شد که این تعریف را چه کتابی استخراج نموده اید. با این وجود من به دانشجویان عزیز توصیه می کنم که اگر قصد یک پژوهش کامل چه از لحاظ کمی و چه کیفی را دارند لااقل از استاد راهنمای خود یک گام جلوتر بوده و میزان مطالعه خود را در روز افزایش دهند.


یکی از وب سایتهای بسیار خوبی که بنده تمام کتابهای مورد نظرم را از این پایگاه دانلود می کنم وب سایت، http://www.libgen.io/ است. اگر برای کار پژوهشی خود به منبعی نیاز داشتید که آن منبع در قفسه های کتابخانه دانشگاهتان موجود نبود، به این سایت بروید و کتاب را از این پایگاه برای خود دانلود نمائید و بعد از ورق زدن آن کتاب لذت ببرید.

 

دانشجویان کارشناسی ارشد و یا دکتری می توانند برای هرگونه خدمات پژوهشی در ارتباط با پایان نامه خود با ما در ارتباط باشند.
چنانچه قصد انجام مشاوره در مورد پایان نامهخود را دارید و یا می خواهید تحلیل آماری را انجام دهید می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید .


برای انجام مشاوره و راهنمایی در این زمینه می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۲۹۰۹۶۹ از طریق تلگرام، واتساپ یا مستقیم در تماس باشید و یا اینکه از طریق صفحه ثبت سفارش با ما در تماس باشید.