0

نگارش پروپوزال

دانشجویان در مقاطع تکمیلی نیاز است که پروپوزالی به کمک استاد راهنمای خود به هیات علمی دانشگاه ارائه دهند. در واقع، واژه پروپوزال یک نوع پیشنهادیه پژوهشی است و طرحی است که در ذهن دانشجو رشد کرده و قابل تحقق است و دانشجو قصد کار روی آن را دارد و باید آن را طبق استانداردهایی به صورت مکتوب به گروهی از اعضای هیات علمی پیشنهاد دهد.
برای نگارش یک پروپوزال خوب مهمترین نکته دانستن نقطه آغاز و پایان تحقیق شماست که به شما کمک می کنید تا هدف تحقیق را شناسایی کرده و طرح خود را بصورت کلی ارائه دهید. پس اگر نمی‌خواهید در جلسه دفاع پروپوزال‌تان سوال‌پیچ شوید، باید سعی کنید پروپوزالی دقیق و مدون ارائه دهید.

بخش های پروپوزال

 

عنوان موضوع


مهم ترین عنصر مدنظر در تنظیم پروپوزال، علاقه خود شما در راستای موضوع کاری استاد راهنمایتان است. یک موضوع خوب باید مختصر و مفید باشد نه خیلی بلند که خواننده را خسته کند و ان قدر کوتاه که هسته مطلب عرضه نشود. یک موضوع خوب باید بدیع و نو باشد. مهم‌ترین چیزی که از یک پژوهش دانشگاهی یا پروژه کاری مد نظر داوران و انجام دهندگان آن کار قرار دارد، تازه و نو بودن آن است. یک موضوع خوب باید همسان با سطح تجارب شما باشد.

 

بیان مسئله

 

این قسمت باید واضح و شفاف باشد به طوری که اطمینان حاصل کنید کسانی که قرار است آن را مطالعه نمایند بدون طرح هیچگونه سوالی، دلیل این تحقیق را متوجه کردند. بهتر است نظم موجود در این قسمت برای خودتان واضح باشد. مثلا روند کلی آن را از کل به جزء در نظر بگیرید. مطالب عنوان شده نباید از هم گسسته باشد و ذهن مخاطب را سردرگم کند بلکه باید در پی جذب مخاطب خود باشد. ذکر تحقیقات قبلی در راستای پژوهش حاضر و همچنین مقایسه پژوهش خود با آن ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

سوالات و فرضیات

 

در این گام از نگارش پورپوزال باید سوالات پیش رو را در قالب سوالاتی کوتاه نگارش کرد. نوشتن سوالات تحقیق به شما کمک می‌کند بدانید برای چه هدفی و چرا قصد نوشتن این مقاله و پایان نامه را دارید. شما باید تمام سوالاتی که ذهن شما را به خود درگیر کرده است را بر روی کاغذ نوشته و از بین آن ها چند سوال را انتخاب نموده و در پروپوزال اضافه نمایید و در انتها نیز فرضیات و پاسخ های احتمالی که انتظار آن ها را دارید ذکر کنید.

 

ابزار تحقیق

 

در برخی رشته‌ها لازم است برای انجام تحقیق از بعضی از ابزارها از جمله پرسش نامه، اسناد موجود در کتابخانه ها و سایت های معتبر، تکنیک ها و وسایل آزمایشگاهی و حتی نرم افزارهای تحقیقاتی استفاده گردد. به هر حال همه ی این ابزارها باید بطور کامل و واضح شرح داده شوند.

 

پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات

 

پیشینه تحقیق که گاهی به آن مرور ادبیات می‌گویند، برگردانده شده و معادل عبارت انگلیسی litrature review است. در قسمت پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات پروپوزال، کارهای پیشین را توضیح می‌دهید. مقالات قبلی و یا کتاب‌های مرتبط را بررسی می‌کنید و دقیقا مشخص می‌کنید که چه روش‌های مختلفی برای حل هر یک از اجزای مسئله یا پاسخ به سوالات مطرح‌شده در بیان مسئله اجرا شده است.
همچنین باید منابعی (مقالات و کتب) را که می‌خواهید از آن در نوشتن پایان‌نامه یا تحقیق خود استفاده کنید، مشخص نمایید و با جزئیات کافی بیان کنید که چرا که می‌خواهید از آن‌ها کمک بگیرید و روند طی شده را توضیح دهید. در این حالت است که دقیقا مشخص می‌کنید در این روند شکل گرفته، کدام سنگ را قرار است بردارید. شما باید از نقط ضعف و قوت کارهای پیشین به نحو احسن استفاده کنید.

 

در مرحله نوشتن پیشینه تحقیق شاید نیاز به ترجمه مقالات مرتبط نیز پیدا کنید. اگر خودتان زبان انگلیسی (یا در برخی رشته‌ها عربی یا فرانسوی) را به خوبی می‌دانید، کارتان با سرعت بیشتری جلو خواهد رفت. در غیر اینصورت نیز از خدمات با کیفیت موسساتی همچون بیوپروژه با قیمتی کاملا مناسب می‌توانید استفاده نمایید.

 

روش و مراحل تحقیق

 

حائز اهمیت ترین عنصر پروپوزال ، روش و مراحل تحقیق است. در این قسمت نوع تحقیق و مراحل انجام آن بیان می گردد. در تمام تحقیقات ، اکنیک ها و مراحل انجام شده تحقیق در این قسمت بازگو می گردد. همچنین برخی از پروپوزال ها بر اساس خواسته ی هیات علمی دانشگاه، نیاز به ارائه ی جدول زمانبندی داشته که این بخش بیشتر از آن که برای داوران و کسانی که قرار است در برابر آن‌ها از پروپوزال و پایان نامه دفاع کنید، برای خودتان مهم است و به انجام بهتر تحقیق کمک می‌کند. از این رو پیشنهاد می‌شود آن را جدی بگیرید و با دقت تمام انجام دهید.

 

استفاده از منابع خارجی و معتبر علمی در پورپوزال

 

توجه داشته باشید که برای نوشتن یک پورپوزال پایان‌نامه باید از منابع علمی معتبر استفاده کنید. این مرحله از پورپوزال اهمیت کار شما را برای داوران مشخص می‌کند. در استفاده از منابع باید به علمی بودن آن اطمینان داشته باشید یعنی نمی‌توانید از سایت‌های نامعتبر یا مقالاتی که هیچ رفرنسی برای مبدا ارجا آن وجود ندارد استفاده کنید باید دقت کنید مقلات از درجه بالایی اعتبار علمی برخوردار باشد. سعی کنید مقالات را از سایت‌ هایی مانند Pubmed, Science direct, NCBI, Hindawi و غیره دانلود و نسبت به استفاده در پورپوزال اقدام کنید.

اگر در پی نگارش پایان نامه خود هستید و پروپوزال مناسبی برای تاثیر رای داوران نیاز دارید، به بیوپروژه اعتماد نمایید. می‌توانید با مراجعه به صفحه ثبت سفارش بیوپروژه و سفارش پروپوزال، خیال خود را از بابت پروپوزال راحت کنید. ما با همکاری بیش مترجمین و ویراستاران زبردست، در خدمت شما جهت کمک به نگارش یک پروپوزال مناسب با قیمتی ارزان برای پایان‌نامه شما هستیم.