0

ژورنال

ژورنال علمی یا ژورنال آکادمیک نشریه‌ای است که با نظم خاصی پژوهش‌هایی را در رشته های دانشگاهی به خصوصی به کمک داورهای مجرب منتشر می‌کند. این ژورنال‌ها مکانی جهت معرفی کامل و با اهمیت پژوهش‌های نوین و نقد و بررسی پژوهش‌های موجود است. محتویات این نشریات به شکل مقاله ای عرضه می شوند که غالباً این مقالات به صورت مروری یا علمی-پژوهشی می باشند. بنابر گفته نخستین سردبیر قدیمی‌ترین نشریه دانشگاهی جهان، هنری اولدنبرگ، هدف یک نشریه دانشگاهی دادن فرصتی به محققان در «اثر گذاشتن بر دانش دیگران، مشارکت در بهبود دانش، و دستیابی به تکامل فلسفی و علمی است». اصطلاح نشریه دانشگاهی به تمامی نشریه‌های پژوهشی در تمامی زمینه‌ها اشاره دارد.
ژورنال‌های علمی با چاپ و انتشار مقالات و نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات پژوهشگران سراسر جهان به تشکیل یک بنیان نظام مند در علم کمک می‌کنند، به این صورت که می‌توان با ارجاع به منابع و citation های مختلف در مقالات و نشریات، روند حرکت علم و رشد آن را نیز بررسی کرد.
ژورنال‌های علمی بسیار فراوانی هم اکنون مقالات را در قالب های مختلف شامل چاپ کاغذی یا فقط به صورت آنلاین انتشار می‌یابند و چندین سایت مهم به نمایه و ارائه فهرست آن‌ها می‌پردازند. وبسایت های متعلق به جرنال های ISI و Scopus برخی پولی اند و برخی رایگان. برای مثال در گروه بزرگ انتشاراتی الزویر ، استفاده کامل از خدمات این وبسایت نیازمند عضویت و خرید دسترسی می‌باشد، ولی اطلاعات عمومی را می‌توان به صورت رایگان نیز دریافت کرد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *